Czy kiedykolwiek marzyłeś o rozmowie ze zwierzętami? Dzięki postępowi w dziedzinie sztucznej inteligencji, ten sen może stać się rzeczywistością. Projekt Earth Species Project podjęty przez grupę naukowców z Kalifornii ma na celu zdekodowanie nie-ludzkich komunikatów przy użyciu uczenia maszynowego. Jakie są szanse na sukces tej inicjatywy? Zapraszamy do lektury artykułu, który przybliży Ci ten fascynujący temat.
Oryginalne podejście do komunikacji międzygatunkowej
Projekt Earth Species Project (ESP) to innowacyjne podejście do badania komunikacji zwierząt. Założony w 2017 roku przez Aza Raskina, współzałożyciela i prezesa ESP, projekt ma na celu zastosowanie zaawansowanych technik uczenia maszynowego do dekodowania komunikacji nie tylko jednego gatunku, ale wszystkich żywych istot. Inicjatywa ta ma służyć nie tylko lepszemu zrozumieniu innych gatunków, ale również wspomagać działania biologiczne.
Silne wsparcie finansowe od znaczących darczyńców, takich jak współzałożyciel LinkedIn, Reid Hoffman, pozwala na rozwijanie i udostępnianie wiedzy na temat komunikacji zwierząt szerokiej publiczności. Pierwsze naukowe publikacje ESP pojawiły się już w grudniu 2020 roku, otwierając nowe perspektywy na zrozumienie nie-ludzkich języków.
Sztuczna inteligencja w badaniach nad komunikacją zwierząt
Zastosowanie uczenia maszynowego w badaniach nad komunikacją zwierząt wzbudza ogromne zainteresowanie. Technologia ta może pomóc zdekodować złożone systemy komunikacyjne, którymi posługują się zwierzęta, takie jak:
- śpiew ptaków,
- delfinie “kliknięcia” i gwizdy.
Mimo że eksperci często wahają się z określeniem systemów komunikacyjnych zwierząt mianem “języka”, to zastosowanie sztucznej inteligencji pokazuje, że istnieje potencjał do odkrycia nowych, fascynujących aspektów ich zachowań.
Inicjatywa ESP różni się od innych podejść, ponieważ celuje w zrozumienie komunikacji w wielu gatunkach, a nie ogranicza się tylko do jednego. Rozwija narzędzia, które mogą znaleźć zastosowanie w całym królestwie zwierząt, co otwiera drzwi do nowych odkryć dotyczących tego, jak zwierzęta doświadczają świata i jakimi emocjami mogą się dzielić z ludźmi.
Wykorzystanie AI do tworzenia modeli komunikacji
ESP stawia sobie za cel stworzenie modeli komunikacyjnych zwierząt i zbadanie potencjalnych związków z uniwersalnymi aspektami komunikacji ludzkiej. Inspiracją dla tego projektu są badania pokazujące, że maszyny są w stanie tłumaczyć między odległymi ludzkimi językami bez wcześniejszej wiedzy o nich.
Raskin porównuje cele ESP do ambitnych misji kosmicznych, takich jak lądowanie na Księżycu. Wyznacza stopniowy plan działania, który zakłada między innymi:
- publikację naukowych prac,
- dzielenie się kodami źródłowymi,
- tworzenie nowych, sztucznych odgłosów zwierząt.
W jednym z projektów wykorzystano AI do generowania nowych odgłosów zwierząt i obserwacji reakcji zwierząt na te dźwięki, co przybliża naukowców do zrozumienia ich komunikacji.
Pomimo optymizmu zespołu Earth Species Project, nie wszyscy naukowcy dzielą ich entuzjazm. Istnieją obawy dotyczące możliwości i ograniczeń podejścia, jakie stosuje sztuczna inteligencja w dekodowaniu komunikacji zwierząt, a także konieczność bezpośredniej obserwacji zwierząt.
Niektórzy eksperci kwestionują koncepcję, że kształty komunikacji zwierząt mogą znacząco pokrywać się z ludzką komunikacją, uważając to za zbyt daleko idące założenie. Raskin przyznaje, że sama sztuczna inteligencja prawdopodobnie nie wystarczy do pełnego zrozumienia systemów komunikacyjnych zwierząt, lecz podkreśla potrzebę lepszego zbierania danych i ich analizy.