Minister cyfryzacji chce powołać fundusz dot. sztucznej inteligencji

minister cyfryzacji chce powolac fundusz dot sztucznej inteligencji

Cały świat dąży do cyfryzacji i rozwoju nowoczesnych technologii, Polska nie pozostaje w tyle. Minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski zapowiada stworzenie specjalnego funduszu dla polskich start-upów specjalizujących się w sztucznej inteligencji (AI). Plan ten ma być kamieniem milowym w rozwoju innowacyjności i konkurencyjności krajowych przedsiębiorstw na arenie międzynarodowej.

Kluczowa rola AI w rozwoju państwa

Rozwój sztucznej inteligencji ma strategiczne znaczenie dla przyszłości Polski zarówno w sferze nauki, jak i gospodarki. Ministerstwo cyfryzacji podkreśla, że inwestycje w AI są niezbędne na wielu płaszczyznach życia społecznego, w tym w edukacji, sektorze publicznym oraz w biznesie. Planowana aktualizacja polityki AI do 2024 roku ma zapewnić Polsce silną pozycję w dziedzinie AI na forum Unii Europejskiej, ONZ i Rady Europy.

Minister Gawkowski stawia na wsparcie młodych polskich przedsiębiorstw, ogłaszając dążenie do powołania specjalnego funduszu AI. Cel jest jasny – stworzenie warunków dla dynamicznego rozwoju start-upów, które przyczynią się do innowacyjności polskiej gospodarki. Fundusz ma nie tylko ułatwić start młodym firmom, ale także przyciągnąć inwestorów i talent do Polski.

Eliminacja białych plam internetowych (punkt adresowy, który nie znajduje się w zasięgu sieci dostępu do internetu umożliwiającej świadczenie usług dostępowych o przepustowości co najmniej 30 Mb/s) do 2027 roku to kolejny ambitny cel ministerstwa. Inwestycje w internet szerokopasmowy i dialog z firmami telekomunikacyjnymi mają zapewnić lepszą infrastrukturę cyfrową w całym kraju. Gawkowski podkreśla również chęć poprawienia warunków życia obywateli, nie będąc przeciwny wielkim firmom informatycznym, ale stawiając na transparentność i ochronę użytkowników.

Minister zwraca szczególną uwagę na ochronę najmłodszych użytkowników internetu. Planuje wdrożenie unijnego prawa, które zwiększy możliwości prawne w zapewnieniu bezpieczeństwa dzieci w sieci, podkreślając, że odpowiedzialność za dostęp nieletnich do nieodpowiednich treści powinna być odpowiednio regulowana.

Polski rynek gier komputerowych jest rozpoznawalny na całym świecie, a minister cyfryzacji pragnie jeszcze bardziej umocnić tę pozycję. Wsparcie dla sektora gamingowego oraz adresowanie problemów takich jak “crunch” w branży gier to kolejne zadania postawione przez ministra, który jako rodzic przywiązuje dużą wagę do kwestii bezpieczeństwa w sieci.

Udostępnij ten artykuł
Link do skopiowania
Comments 1
  1. Nic nowego. Za poprzednich rządów Donald i koledzy wpadli na to, że pomysły IT są najwygodniejsze do dojenia kasy. Robi się portalik dla bezdomnych, na joomli albo wordpressie za 100 000 000 plnów i da się żyć. Jarek jest na to za głupi, więc musi ordynarnie kraść przez dotacje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Warto również przeczytać

Polecenia dzięki którym efektywnie wykorzystasz ChatGPT

exai darmowy ebook z promptami