Jak sztuczna inteligencja wpływa na zieloną transformację?

jak sztuczna inteligencja wplywa na zielona transformacje

Rozwój technologii sztucznej inteligencji przyspiesza, zwiększając zapotrzebowanie na energię elektryczną. Ten trend stawia przed nami nowe wyzwania w kontekście zielonej transformacji i dążenia do zrównoważonego rozwoju. Z jednej strony, AI oferuje innowacje, które mogą pomóc w walce z problemami ekologicznymi, z drugiej jednak strony, intensywne zużycie energii przez centra danych może utrudniać osiągnięcie celów klimatycznych.

Wzrost zużycia energii w centrach danych AI

Centra danych, niezbędne dla funkcjonowania sztucznej inteligencji, są jednymi z największych konsumentów energii elektrycznej. Obszar północnej Wirginii, często nazywany “doliną centrów danych”, doświadcza dynamicznego wzrostu zapotrzebowania na energię z powodu rosnącej aktywności w zakresie AI. W 2022 roku regionalna firma energetyczna musiała tymczasowo wstrzymać nowe połączenia centrów danych z siecią ze względu na wyzwania związane z zapewnieniem wystarczającej ilości energii.

Znaczące zwiększenie zużycia energii w centrach danych podkreśla potrzebę poszukiwania zrównoważonych rozwiązań. Rosnący popyt na energię elektryczną wymusza opóźnienia w zamykaniu elektrowni węglowych i zwiększa produkcję energii opartej na paliwach kopalnych, co stoi w sprzeczności z celami zielonej transformacji. Wiele stanów w USA, w tym Kansas City czy obszary od Kentucky po Północną Dakotę, odnotowuje wzrost zapotrzebowania na energię, co wpływa na ich strategie energetyczne.

Wyzywania dla zielonej transformacji

Rozwój technologii sztucznej inteligencji stawia przed nami dylematy związane z zieloną transformacją. Z jednej strony, AI ma potencjał do wspierania działań na rzecz ochrony środowiska poprzez optymalizację procesów i redukcję odpadów. Z drugiej strony, intensywne zużycie energii przez technologie AI może utrudniać osiągnięcie celów klimatycznych.

Nacisk na rozwój przyjaznych dla środowiska gałęzi przemysłu przez administrację prezydenta Joe Bidena może przynieść efekty odmienne od oczekiwanych. Bez zwiększenia produkcji energii ze źródeł odnawialnych i ułatwienia podłączania nowych źródeł do sieci energetycznej, Stany Zjednoczone mogą stanąć w obliczu niedoborów energetycznych. Co najmniej 20 miliardów dolarów rocznie powinno być inwestowane w nowe linie przesyłowe, jednak obecnie inwestycje te są znikome.

Perspektywy na przyszłość

Rozwiązania muszą połączyć innowacyjność technologiczną z zasadami zrównoważonego rozwoju. Wiele firm technologicznych i producentów “czystych technologii” już teraz preferuje zasilanie swoich operacji z odnawialnych źródeł energii. Aby jednak ta tendencja mogła być kontynuowana, kluczowe będzie stworzenie odpowiedniej infrastruktury i zachęt do inwestycji w zieloną energię.

Zintegrowane podejście do planowania rozwoju technologii i infrastruktury energetycznej może pomóc w zrównoważeniu wzrostu zużycia energii z celami klimatycznymi. Wyznaczenie jasnych celów związanych z odnawialnymi źródłami energii, a także inwestycje w nowoczesne technologie magazynowania energii, mogą zapewnić odpowiedź na wyzwania stawiane przez dynamiczny rozwój sztucznej inteligencji.

Udostępnij ten artykuł
Link do skopiowania
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Warto również przeczytać

Polecenia dzięki którym efektywnie wykorzystasz ChatGPT

exai darmowy ebook z promptami