Wyciekły nagie zdjęcia Taylor Swift? Nie, to sztuczna inteligencja

wyciekly nagie zdjecia taylor swift nie to sztuczna inteligencja

W świecie rozrywki pojawia się nowy rodzaj skandalu, który wykracza poza dotychczasowe granice prywatności i etyki. Tym razem celem stała się znana piosenkarka, Taylor Swift, której wizerunek wykorzystano w sposób, który wywołał oburzenie w sieci. Sztuczna inteligencja stworzyła i rozpowszechniła zdjęcia gwiazdy w sytuacjach kompromitujących, co w obliczu braku odpowiedniego regulaminu prawego wzbudza pytania o przyszłość ochrony prywatności w erze cyfrowej.

Deepfake – technologia poza granicą etyki

Technologia deepfake stała się narzędziem do tworzenia fałszywych wizerunków znanych osobistości. Coraz bardziej zaawansowane algorytmy sztucznej inteligencji pozwalają na niemal doskonałe naśladowanie wyglądu i zachowań ludzi, co w przypadku celebrytów może prowadzić do poważnych nadużyć. Przykładem mogą być sytuacje, w których twarze Scarlett Johansson i Gal Gadot zostały wykorzystane w filmach dla dorosłych bez ich zgody, powodując szok wśród fanów i samych gwiazd.

Taylor Swift to kolejna ofiara tej niepokojącej tendencji. Zdjęcia, na których artystka została przedstawiona bez ubrań i w sugestywnych pozach, wzbudziły oburzenie wśród jej fanów. Opublikowanie takich obrazów bez zgody Swift stanowi poważne naruszenie jej prywatności i godności.

Oprócz fanów, rodzina i przyjaciele piosenkarki są wściekli z powodu naruszenia wizerunku Taylor Swift. Obelżywe zdjęcia wygenerowane przez sztuczną inteligencję wywołały fale oburzenia i domagania się ich usunięcia z sieci. Przedstawiciele Swift na razie wstrzymują się od komentarza, co tylko podsyca dyskusję na temat odpowiedzialności platform internetowych.

Ben Decker, ekspert od sztucznej inteligencji, zaznacza, że “sztuczna inteligencja jest wykorzystywana w nikczemny sposób” i akcentuje brak zabezpieczeń, które chroniłyby osoby publiczne przed tego typu atakami. Niepokój budzi również fakt, że zdjęcia opublikowane na platformie X zostały wyświetlone ponad 45 milionów razy i były ponownie publikowane w ogromnej liczbie, zanim zostały usunięte, co uświadamia skalę problemu.

Reakcja platform i zmiany prawne

Po skandalu z udziałem Taylor Swift, konta odpowiedzialne za rozpowszechnianie deepfake’ów zostały zawieszone.

W obliczu narastającego problemu, używanie fałszywych zdjęć Taylor Swift i innych celebrytów może przyczynić się do zmian w amerykańskim prawie dotyczącym sztucznej inteligencji. Atak na tak znaną gwiazdę może zmusić ustawodawców i firmy technologiczne do szukania nowych rozwiązań, które mają na celu ochronę prywatności i wizerunku obywateli.

W przeszłości już dochodziło do kontrowersji związanych z wizerunkiem Taylor Swift, jak chociażby w teledysku Kanye Westa “Famous”. Wydarzenia te pokazują, jak kruche może być poczucie bezpieczeństwa w erze cyfrowej, a także jak ważna jest odpowiedzialna postawa twórców technologii w kształtowaniu przyszłości wirtualnego świata.

Udostępnij ten artykuł
Link do skopiowania
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Warto również przeczytać

Polecenia dzięki którym efektywnie wykorzystasz ChatGPT

exai darmowy ebook z promptami