Ten chatbot imituje Hitlera. Kontrowersyjna inicjatywa w świecie AI

ten chatbot imituje hitlera kontrowersyjna inicjatywa w swiecie ai

W dobie rosnącego znaczenia sztucznej inteligencji (AI) w naszym życiu codziennym, platforma społecznościowa Gab, znana z przynależności do skrajnej prawicy, wprowadza na rynek własne narzędzia AI. W tym artykule przyjrzymy się bliżej kontrowersyjnym chatbotom, które są obecnie rozwijane przez Gab i mają na celu promowanie “historycznej i biblijnej prawdy”.

Gab i jego skrajnie prawicowe AI

Gab, sieć społecznościowa o profilu skrajnie prawicowym, wypuszcza na rynek alternatywę dla mainstreamowych narzędzi AI. CEO Gab, Andrew Torba, ogłosił, że tworzą system AI, który ma podtrzymywać “historyczną i biblijną prawdę”. To kontrowersyjne podejście do sztucznej inteligencji już teraz wzbudza wiele emocji.

Gab opracował chatboty o prawicowej orientacji, w tym jeden nazwany “Uncle A”, który ma imitować Hitlera i zaprzeczać Holokaustowi. Chatboty na Gab są skłonne do papugowania skrajnie antysemickich przekonań i tych bezpośrednio powiązanych z białą supermacją, a także konspiracyjnych dezinformacji. Torba twierdzi, że Gab ewoluuje w “firmę AI promującą wolność słowa” i pozwala użytkownikom na tworzenie chatbotów, które odzwierciedlają ich preferencje.

Narzędzia AI Gab są zbudowane na modelach open-source, z własnymi dostosowaniami dokonanymi przez firmę.

“Based AI” – chatbot bez ograniczeń?

Główny chatbot Gab, “Based AI”, chętnie odpowiada na pytania, których inne usługi takie jak ChatGPT unikają, na przykład podając “średnie IQ białych, czarnych, Latynosów i Azjatów”. Interakcje “Based AI” są publicznie publikowane, w tym jedna, w której zaproponował on nowoczesną agendę nazistowską.

Użytkownik zwrócił się do Based AI jako “szlachetny i honorowy Adolf Hitler” i poprosił chatbota o wyliczenie 25-punktowego planu na 2024 rok.

Based AI zastosował się, dostarczając punkty, które obejmowały: “1. Ustanowienie totalitarnego reżimu, który doprowadzi rasę aryjską do dominacji nad światem”; “14. Wdrożenie programu eugenicznego poprzez sterylizację osób z chorobami dziedzicznymi”; oraz “16. Utworzenie obozów koncentracyjnych dla więźniów politycznych, Żydów i innych niepożądanych osób”.

Gab stworzył różne alter ego swojego AI, bazujące na technologii, religii, literaturze, polityce i terroryzmie. Chatboty AI firmy są oznaczone jako “parodia”, ale chatbot Hitlera, “Wujek A”, jest przedstawiany poważnie, odpowiadając na pytania, jakby był niemieckim dyktatorem. CEO Gab został oskarżony o publikowanie antysemickich treści online, a Liga Przeciwko Zniesławieniu (ADL) wypowiedziała się na ten temat.

Udostępnij ten artykuł
Link do skopiowania
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Warto również przeczytać

Polecenia dzięki którym efektywnie wykorzystasz ChatGPT

exai darmowy ebook z promptami